EU

Partnerská dohoda je podpísaná

Martin HurajPlan obnovy

Slovensko sa môže tešiť na nové projekty v hodnote až 13 miliárd eur z európskych zdrojov do roku 2027. Veronika Remišová podpísala v Bruseli dlho očakávanú Partnerskú dohodu na roky 2021-2027, ktorá určuje stratégiu v čerpaní fondov počas programového obdobia na Slovensku. Nové výzvy budú o chvíľu na svete a je na Vás či sa budete chcieť zapojiť aj Vy s vašou firmou, mestom, obcou, či neziskovou organizáciou.

Na aké investície sa môžeme tešiť? Partnerská dohoda sa zameriava na klímu, rozvoj, vedu, výskum, inovácie, sociálnu oblasť, či vzdelanie. Najväčší objem peňazí pôjde práve do klímy a energetickej bezpečnosti. Predmetom sú aj zelené riešenia a energetická efektívnosť. Sľubované sú aj výzvy týkajúce sa marginalizovaných komunít. Paleta cieľov je pestrá a objem financií veľmi priaznivý. Otázkou je, ako sa nám podarí financie z Európskej komisie vyčerpať.

Bude čerpanie fondov jednoduchšie? Veronika Remišová, rovnako ako premiér Eduard Heger sľubujú nižšiu administratívnu záťaž a jeden spoločný operačný program. Podľa slov premiéra: „Eurofondy nesmú byť byrokratickým labyrintom”. Jednoduchšie čerpanie v praxi, ktoré spočíva hlavne v zjednotení príručiek a operačných programov však uvidíme až v nasledujúce roky.

Ako Vám vieme pomôcť my? Čerpanie fondov nie je jednoduchou záležitosťou a napriek snahám premiéra a ministerky sú fondy stále nesmierne byrokraticky a časovo zaťažujúce pre prijímateľov. Cesta od nápadu až po ukončenie monitorovacieho obdobia projektu je často tŕnistá. Žiadatelia ako majitelia spoločností, živnostníci, alebo starostovia a primátori bežne nemajú čas študovať detaily výzvy, meniace sa príručky a zároveň zabezpečovať chod celého projektu. Ani nové výzvy z Plánu obnovy a odolnosti SR sa nejavia zrozumiteľnejšie. Navštívte nás s nápadom na projekt a my Vás prevedieme celým zložitým procesom realizácie projektu a jeho udržateľnosti. Odošleme za Vás vypracovaný projekt do hodnotenia a po schválení žiadosti Vám pomôžeme s kompletným procesom implementácie. Budeme dohliadať na dodržiavanie termínov a spĺňanie podmienok vyplývajúcich z príručiek a zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku (NFP) alebo prostriedkov mechanizmu plánu obnovy. Budeme k dispozícii neustále, či na vypracovanie potrebných dokumentov, alebo na poradenstvo ako sa vyhnúť najčastejším chybám.

Máte nápad? Sem s ním! Pokiaľ ešte nevyšla výzva, ktorej by ste sa mohli zúčastniť, ale máte nápad na projekt pre vašu spoločnosť, neváhajte a napíšte nám. Preberieme s Vami základné podmienky, ktoré žiadateľ musí spĺňať a budete sa tak vedieť dopredu pripraviť. V prípade, že bude vyhlásená výzva, ktorá by sa Vás mohla dotýkať, budeme Vás kontaktovať. Tešíme sa na spoluprácu!

Kontakt

KONTAKT

V prípade záujmu bližších informácii nás prosím kontaktuje.

Mgr. Martin Huraj
riaditeľ
huraj@cns-e.eu
+421 2 2099 2900

CNS EuroGrants s.r.o.
Brnianska 2099/1
901 01 Malacky
www.cns-e.eu

[gravityform id="1" title="false"]